Jak změřit velikost prstenu?

Co je velikost prstenu?
Velikost prstenu označuje obvod prstu v milimetrech (nebo-li délka vnitřního obvodu prstenu). Velikost prstenu 54.0 tak znamená, že prstýnek má ve svém vnitřním obvodu přesně 54 mm.

Jak zjistit správnou velikost prstenu?
To je jedna z nejčastějších otázek. Prsten správné velikosti by vám měl lehce hrnout kůži při navlékání přes větší kloub prsteníčku. Prsten by měl jít nasunout hůře přes kloub, tahem, nikoli pod tlakem, ale vzadu na prstu by měl být tak akorát, aby ani netlačil ani nepadal.

Průměr prstu se může během dne mírně měnit v závislosti na tom, co jste právě dělali. Během dne prsty natékají a také v horkých letních dnech nabývají na objemu, proto se doporučuje měřit velikost spíše v odpoledních hodinách, aby vás prsten příliš netlačil. Nejpřesněji vaši velikost prstenu změříte při pokojové teplotě, když nejste bezprostředně po nějaké namáhavé činnosti.

Většinou platí, že u praváků bývají prsty na pravé ruce tlustší a na levé tenčí a je nutné s tím počítat.

Jak změřit obvod prstu?

A) Odborně – zlatnictví
Měřící kroužky – pomocí měřících kroužků zjistíte naprosto přesnou velikost vašeho prstu. Tuto variantu vám vřele doporučujeme. Můžete zajít do nejbližšího zlatnictví a poprosit, zda by vám změřili velikost prstu. Měřící trn – ve zlatnictví vám změří přinesený prsten, který vám sedne, pomocí měřícího trnu. Na něj se prstýnek navlékne a na stupnici se odečte velikost prstenu.

B) Laicky – existují způsoby, jak si můžete změřit prsteny sami v pohodlí svého domova.
Provázek – nejjednodušší metodou zjištění velikosti prstenu je omotání prstu provázkem, na který fixem uděláte značku a výslednou délku změříte. Tato metoda zjištění velikosti prstenu má jedno úskalí – nezapomeňte, že kloub prstu je obvykle širší než samotný prst. Proto musíte už při měření počítat s tím, že budete prsten také navlékat.

Pozor: Pamatujte na to, že prsten budete muset přetáhnout přes kloub. Nemějte prst provázkem příliš přiškrcený. Rozmyslete si dobře, na kterém prstě budete prsten nosit. Masivnější prsteny se pohodlněji nosí na prostředníčku! U širších a masivních prstenů (šíře cca 6 mm a více nebo robustní tvar) objednejte o jedno číslo větší velikost. Tloušťka prstu se během dne může mírně měnit. Nejpřesněji velikost prstenu změříte při pokojové teplotě a když nejste bezprostředně po nějaké namáhavé činnosti. Měřící proužek – měřící proužek je v podstatě vylepšený provázek. Papírový proužek s vytištěnými milimetry si vystřihněte a omotejte kolem prstu. Velikost prstenu ihned uvidíte. 

Proužek nesmí být na prstě příliš utažen, ale ani příliš volný. Nezapomeňte také na to, že prsten musí být větší než kloub na prstu, aby šel nasadit.
Změření některého z vašich prstýnků – pokud chcete prsten vybrat jako překvapení, je dalším způsobem určení velikosti jeho změření pomocí papírového proužku nebo jeho obkreslení na papír a následné změření.

Bohužel u žádného z těchto způsobů měření nelze garantovat, že zvolená velikost bude zcela správná.

Následné úpravy mohou být mnohdy vzhledem k technologickým postupům při výrobě nákladné, někdy nejsou možné vůbec.

59B4BDC6-A2DE-43D7-9AED-36C653DBB159 

 

Sledujte nás na Instagramu